جديدترين اخبار و مقالات پيرامون افغانستان  

 

   Fresh News & Article About Afghanistan

چاپ صفحه

کرزى وعده داد‏:
پشت گپ خارجی ‏ها و حقوق بشر نمی‏گردم
اعدام را عملى مي‏کنم، اما نه علنی!

(پنج شنبه > 9 عقرب 1387)

حامد کرزى تعهد کرد که اعدام به اساس حکم محکمه عملى خواهد شد، اما نه در محضر عام!
به گزارش گروه سیاسی راه نجات به نقل از آژانس خبری پژواک، رئيس جمهور کرزى که روز گذشته در دومين روز نخستين شوراى زنان در ليسه امانى سخنرانى مي کرد ، در مورد خواست زنان مبنی بر اعدام علنی رباينده گان، گفت : «تا زماني که من هستم ، در صورتي که محکمه حکم اعدام را صادر کند، پشت گپ هاى خارجى ها و حقوق بشر نمي گردم و آن را عملى مي کنم، ولى نه علنى، چرا که خود اين کار يک نوع خشونت است.»
کرزى گفت با اشاره به نماينده اتحاديه اروپا كه در جلسه حاضر بود گفت كه اين اتحاديه مي گويد در صورت تطبيق اعدام ، آن ها کمک هاى خود را به افغانستان قطع مي کنند.
چند روز قبل امرالله صالح، رئيس عمومى امنيت ملى ، بعد از رهايى همايون شاه آصفى و لطيف ( پسر معاون عزيزى بانک ) از چنگ رباينده گان و گرفتار شدن رباینده گان آن ها گفته بود که بايد به رباينده گانی که در مورد شان اسناد و شواهد جمع آورى و بالفعل دستگير شده اند ، جزای اعدام داده شود .
رئیس امنیت ملی از نهادهای قضایی افغانستان خواستار محاکمه آدم ربایان شد و تاکید کرد که اگر آدم ربایان مجازات نشوند، نمی توان جلوی حوادثی از این دست را گرفت.
شمارى از مردم نيز خواهان عملی شدن حکم اعدام و اشد مجازات براى رباينده گان و مجرمان خطرناک مي باشند .
بر اساس ماده ١٢٩ قانون اساسى، تمام فيصله هاى قطعى محاکم واجب التعميل (لازم الاجرا) است ؛ مگر در حالت حکم به مرگ شخص که مشروط به منظورى رئيس جمهور می باشد.
گرچه در جريان هفت سال گذشته، چندين بار رباينده گان ، قاتلان و مجرمين خطرناک گرفتار شده اند؛ اما تا حال حکم اعدام تنها ١٥ تن عملى شده و يکى از مجرمان خطرناک که وى نيز به اعدام محکوم شده بود ، حين تطبيق حکم، موفق به فرار گرديد .
متأسفانه در طول سال های گذشته، فرهنگ معافیت از مجازات در کشور به دلیل ضعف مفرط ارگان های عدلی و قضایی نهادینه شده و این امر، مجرمین را در انجام جرایم خود، گستاخ تر ساخته است. ارگان های کشفی به خصوص امنیت ملی در طول این سال ها، بارها اقدام به دست گیری مجرمین خطرناک از سطح جامعه کرده اند، اما این افراد پس از این که به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده اند، بدون این که حتی حداقل مجازات خود را ببینند، از زندان رها گشته و باز دست به جنایت زده اند.
با این حال، رئیس جمهور دست روی دست گذاشته و به خاطر این که کشورهای غربی را از خود راضی نگه دارد و به زعم خویش، حقوق بشر را رعایت نماید، فرمان ده ها زندانی محکوم به اعدام را هنوز صادر نساخته تا مجازات آن ها در ملأ عام، درس عبرتی برای دیگران باشد.
به نظر می رسد رئیس جمهور به سیستم قضایی خود، اعتماد ندارد و در این صورت، نتیجه تداوم حضور و عمل کرد چنین سیستم ضعیف و غیرقابل اعتمادی را مردم می بینند و دود آن ، تنها به چشم مردم بی دفاع و فقیر می رود.
این در حالی است که در مناطقی که طالبان حضور دارند، مردم به جای مراجعه به محاکم دولتی، به محاکم طالبان جهت حل و فصل دعاوی خود، مراجعه می کنند.
همچنین حامد کرزى ، در نشست روز گذشته وضعيت امنيتى کشور را نسبت به گذشته خراب توصیف نمود.
کرزى گفت : «روز هاى اول که آمده بوديم، آرامى بود و حال اين قسم نيست و اين زنده گى افغان ها نيست که در کابل مي بينيد، بايد زنده گى مردم را در قندهار ، لوگر ، هلمند ، شيندند ، کاپيسا ، پکتيکا و ... ببينيد که آن ها در چه حالی به سر مي برند .»
رئيس جمهور افزود : فعلاً هیچ کس نمی تواند به خاطر ناامنی ها از کابل به قندهار ، پکتيا و غيره ولايات برود، ولى اين حالت اصلاح مي خواهد و بايد تغيير کند .
کرزى روند بهبود امنيت و بازسازى نقش افغان ها را موثر خواند و گفت که اگر ميليون ها سرباز خارجى در افغانستان بيايد، تا خود افغان ها همت نکنند، اين کشور آباد نخواهد شد .
وی همچنان اظهار داشت که کشور در جنگ قرار دارد و امکان ندارد که از اين حالت بيرون آيد، مگر اين که ذهنيت ها تغيير کند .
رئيس جمهور افزود: «آن قدر که فعلاً اوضاع خراب است، در جنگ هاى تنظيمى و زمان طالبان نبود . اين خانه ماست و ٤٠ کشور خارجى در اين جا مهمان اند؛ تا زماني که ما احساس صاحب بودن اين خانه را به تمام معنى ننمايم و مثل صاحب آن عمل نکنيم، اين ملک آباد نمي شود .»
حامدکرزى گرچه از وجود مشکلات صحبت کرد، اما افزود که در طول هفت سال گذشته زنان در عرصه اجتماعى ، اقتصادى و سياسى پيش رفت هاى قابل ملاحظه ای داشته، ولى مشکلاتى نيز وجود دارند که به مرور زمان بايد رفع گردند .

بازگشت به صفحه قبلی

   جديدترين اخبار و مقالات پيرامون افغانستان  

 

   Fresh News & Article About Afghanistan