خانواده‌امروز/ دیتا/ جوانه‌ها/ اشپلاق/ آرشیو

www.rahenejatdaily.com

این صفحه را برای دوستان خود بفرستید

چاپ صفحهآسیب ‏شناسی تهاجم فرهنگی
محمد مقیم مهرگان
(شنبه، 1385/2/23 ـ 16:30)

در شرایط کنونی؛ با گذشت هر روز؛ نشانه‏های تهاجم فرهنگی در جامعه ‏ی ما بیشتر از هر روز دیگر آشکار می‏شود. همان گونه که ارزش‏های ملی و تاریخی در این جامعه کالایی شده است، فرهنگ و زبان نیز حیثیت کالا را به خود گرفته است. تهاجمات فراوان بیرونی از حد شمارش فراتر رفته و هیچ میزان دقیق و معینی نمی‏توان بر آن گذاشت.
در هر جامعه حفظ و نگهداشت زبان و ادبیات (به گونه‏ی خاص) مربوط به قشر روشنفکر می‏شود، اما با تأسف باید گفت: در جامعه ما بیشترین آسیب را این قشر بر زبان وارد نموده‏اند. چون امروزه در جامعه ما مردم اکثراً فکر می‏کنند که هر قدر معیار کاربرد واژه‏های بیگانه و غرب را در گفتار و نوشتار خویش بیشتر نمایند، همان اندازه انسان‏های پیشرفته معرفی خواهند شد حال آن که خود متوجه نیستند که بد‏ترین خیانت را در راستای زبان و ادبیات مرتکب شده‏اند. زبان اصلی و بومی در شرایط کنونی‏اش، زخمی و معیوب شده و با گذشت هر روز این زبان محدود می‏شود. پس از این بررسی کوتاه به این پرسش بر می‏خوریم که چه باید کرد تا حداقل از ادامه‏ی این وضعیت جلوگیری شود که موارد ذیل می‏توانند مفید واقع شود:
1ـ ایجاد مراکز پژوهشی و تحقیقاتی پیرامون زبان و واژه‏های اصیل آن زبان و آفرینش واژه‏های جدید.
2ـ مسئولیت بزرگ، متوجه مسئولین رسانه‏های دیداری، شنیداری و نوشتاری است که تلاش‏ نمایند تا در نشرات خویش از واژه‏های بیگانه استفاده نکنند.
3ـ از طریق این رسانه‏ها به تمام افراد جامعه بفهمانند که زبان به حیث هویت ما است و اگر زبان آسیب‏پذیر شود ضربه‏ی بزرگی به هویت چندین هزارساله‏مان وارد خواهد شد. بنابر این باید متعهدانه تلاش نمود تا از بیگانه‏پرستی فرار کرده و دوباره به آغوش فرهنگ غنی و تاریخی خود بازگردیم.
بعضي از گروه‌هاي علمي يا سياسي نيز با توزيع فورم‌هاي نظرسنجي در بين اين گروه‌ها و گردآوري آن، در خصوص موضوعات مورد علاقه خود به مطالعه مي‌پردازند.

بازگشت به صفحه قبلی